Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Tutaj możecie znaleźć lub podzielić się opiniami na temat motocykli z klasy Chopper i Cruiser, a także zapytać się innych użytkowników w sprawie dręczącego Was problemu...
ODPOWIEDZ
Rafal12

Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: Rafal12 »

Witam, w końcu nadszedł czas na wymianę opon, znalazłem to co mnie interesuje

https://allegro.pl/oferta/metzeler-130- ... 9141603611
https://allegro.pl/oferta/metzeler-240- ... 9141627197

ale zauważyłem, że przód ma mniejszy indeks prędkości. Będzie to jakiś problem?
sky02
Prawa Ręka Mechanika
Posty: 348
Rejestracja: wt, 24 mar 2020, 07:15
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Olszyny pod Tarnowem
Otrzymane Polubienia: 4

Re: Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: sky02 »

Nie wydaje mi się żeby to miałby być problem, jesli ten przód spełnia wymagania indeksu prędkości i nośności z tabliczki znamionowej a tył je przekracza. Z zasady w motocyklach tył dostaje bardziej po tyłku a szczególnie w vzr1800. Nie wiem jednak czy tu nie ma wymaganego min V. 210 wydaje mi się za mało.
Boulevard C50 '06 [W nowym domu]
Intruder VS1400 '93
"Ze skuterami jest jak z grubymi babami. Nie jeździ się na tym tak źle ale jakoś tak wstyd przed kolegami..."
Rafal12

Re: Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: Rafal12 »

Tak, wymagane jest V. Producent podaje prędkość maksymalną 213 km/h, więc stąd pewnie jest ten indeks. Pozostaje pytanie, czy jeżdżąc z prędkościami niższymi niż te 200km/h nie wystarczy indeks H?
sky02
Prawa Ręka Mechanika
Posty: 348
Rejestracja: wt, 24 mar 2020, 07:15
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Olszyny pod Tarnowem
Otrzymane Polubienia: 4

Re: Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: sky02 »

Ja tam wolę mieć margines bezpieczeństwa. Jeździć będzie jeździł i pewnie różnicy nie zauważysz ale nie ryzykowałbym np że za 4 lata w chłodny jesienny poranek na lekko wilgotnej drodze opona mi nie będzie kleić przy np 100.

Ten indeks razem z indeksem nośności jest też powiązany z wytrzymałością opony a tam trochę momentu masz na kole.
Boulevard C50 '06 [W nowym domu]
Intruder VS1400 '93
"Ze skuterami jest jak z grubymi babami. Nie jeździ się na tym tak źle ale jakoś tak wstyd przed kolegami..."
NAXik
BS Brother
BS Brother
Posty: 2351
Rejestracja: wt, 28 maja 2013, 06:16
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Raszyn k/Wawa
Polubił posty: 17
Otrzymane Polubienia: 38

Re: Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: NAXik »

Indeks prędkości to nie jest nośność opony, nie myl / łącz pojęć
SV 650N K6 -->
S1000XR (unicestwiony - uczulony na trawę) -->
1290 SA S ( pomarańczowa wścieklizna )
harpoon
BS Admin
BS Admin
Posty: 2184
Rejestracja: pn, 22 sty 2007, 08:31
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Imielin
Polubił posty: 4
Otrzymane Polubienia: 19
Kontakt:

Re: Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: harpoon »

sky02 pisze: śr, 29 kwie 2020, 21:40 (...) nie ryzykowałbym np że za 4 lata w chłodny jesienny poranek na lekko wilgotnej drodze opona mi nie będzie kleić przy np 100.(...)
I jaki wpływ na "klejenie" lub ślizganie się opony ma indeks prędkości opony? Po czterech latach każda opona, niezależnie od indeksu prędkości, będzie twardsza od nowej i może łapać uślizgi... To jest uzależnione od starzenia się gumy a nie tego, jaki indeks prędkości ma opona...

Tak naprawdę nawet na niższym indeksie pojedziesz przez chwilę szybciej i nic się z opona nie powinno stać, z tego co kojarzę to indeks prędkości określa wartość, że opona musi wytrzymać jazdę z tą prędkością, która określona jest indeksem przez określony normami czas... (opona z indeksem do 210 km/h musi wytrzymać jazdę z prędkością 210 km/h przez "XY" godzin).
Marauder VZ800 - sprzedany
Intruder VS1400 - wspomnienie
Intruder M109R K7 - odjechał
XV1900 Raider - historia
Tiger Explorer 1200 - oswojony
KolejnyTiger 1200 XCa - nowe wcielenie
Tygrys po raz trzeci
tel. 665-392-191
sky02
Prawa Ręka Mechanika
Posty: 348
Rejestracja: wt, 24 mar 2020, 07:15
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Olszyny pod Tarnowem
Otrzymane Polubienia: 4

Re: Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: sky02 »

NAXik pisze: czw, 30 kwie 2020, 06:28 Indeks prędkości to nie jest nośność opony, nie myl / łącz pojęć
Nigdzie nie napisałem, że to nośność. Tylko że razem z nośnością opisuje wytrzymałość opony. Opisuje trochę inne siły działające na oponę ale jest związana z jej wytrzymałością na różne czynniki.
harpoon pisze: czw, 30 kwie 2020, 07:02
sky02 pisze: śr, 29 kwie 2020, 21:40 (...) nie ryzykowałbym np że za 4 lata w chłodny jesienny poranek na lekko wilgotnej drodze opona mi nie będzie kleić przy np 100.(...)
I jaki wpływ na "klejenie" lub ślizganie się opony ma indeks prędkości opony? Po czterech latach każda opona, niezależnie od indeksu prędkości, będzie twardsza od nowej i może łapać uślizgi... To jest uzależnione od starzenia się gumy a nie tego, jaki indeks prędkości ma opona...
Tak jak piszesz każda opona która się starzeje nie trzyma już swoich parametrów tak jak nowa. Wiec w sytuacji w której opona kiedy byłą nowa była "średnio wystarczająca" to w sytuacji kiedy guma się zestarzała nie będzie lepiej.

Kolega zrobi jak będzie uważał i tak jak pisałem pewnie nie zauważy różnicy, ja tam wole mieć margines bezpieczeństwa in plus w kwestiach takich kluczowych jak opony czy hamulce. Lepiej wydać te kilka groszy więcej niż potem w nieprzyjemnej sytuacji sie zastanawiać czy można było tego uniknąć. Szczególnie że nie mówimy tutaj o tym czy ma sens zamontowanie opon o indeksie do 240km/h do 125cm3 któe ma v-max 120 tylko o zamontowaniu minimum wymaganego przez producenta do 1800cm3.
Boulevard C50 '06 [W nowym domu]
Intruder VS1400 '93
"Ze skuterami jest jak z grubymi babami. Nie jeździ się na tym tak źle ale jakoś tak wstyd przed kolegami..."
bog54
Naciagacz Łańcucha
Posty: 186
Rejestracja: czw, 31 sty 2019, 15:58
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyłka
Kontakt:

Re: Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: bog54 »

A ja tak sobie myślę że wszyscy koledzy macie racje ,trzeba trzymać się zaleceń producenta a oponki kilku letnie wymienić choćby wyglądały jak nówki [ bo twarde , mikro pęknięcia itd ]
W swojej VFRce zmieniłem stare buty na nowe tej samej firmy i różnica ogromna moto jakby przykleił sie do aswaltu
oczywiście buty trzeba kupić dobrej firmy , to jakaś gwarancja jakości
a jazda po Polskich drogach 200 to śmierć w oczach
intruder vs 800 , R 1100rt
chętnie pomogę w pracach nad / lakier mechanika /
kontakt 503685105
kolektor
BS Brother
BS Brother
Posty: 930
Rejestracja: pn, 22 sty 2007, 16:21
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Polubił posty: 1

Re: Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: kolektor »

Ja nabyłem Metzelera , tył już wymieniłem a przód sezonuję u naxika
GSX1100F , GSX1300R teraz VZR1800

tel o6o4 564 923
kotletor@o2.pl
Macko77
Głaszczący Kanapę
Posty: 28
Rejestracja: ndz, 10 mar 2019, 14:21
Województwo: świat i okolice
Lokalizacja: UK - Londyn

Re: Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: Macko77 »

A jak się mają wartości opony - nośność i index prędkości do ubezpieczenia? Jeżeli niechcący rozwalisz komuś bardzo drogie auto to ubezpieczalnia może szukać kwadratowych jaj aby unieważnić Twoją polisę i nie wypłacić kaski. Czy się mylę? Nie jestem pewien jak jest w Polsce ale w UK miałem już z czymś takim problem tylko że w aucie i wiem, że jeżeli chodzi o duże odszkodowanie to szukają bardzo dokładnie aby zwalić winę na Ciebie. Poza tym producent motocykla z jakiegoś powodu określił nośność i index prędkości, i nie powinno się montować opon z niższymi wartościami bo to po prostu niebezpieczne.
A tak na marginesie to te model oponki bardzo dobry wybór. Od trzech miesięcy na nich jeżdżę i sprawują się świetnie na mokrym jak i na suchym, przy paru stopniach temperatury jak i przy parunastu jest bardzo dobrze.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
w posiadaniu samodzielnie złożonej VL800 Volusia 2003
bog54
Naciagacz Łańcucha
Posty: 186
Rejestracja: czw, 31 sty 2019, 15:58
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyłka
Kontakt:

Re: Vzr1800- różny indeks prędkości opon.

Post autor: bog54 »

Zamontowanie w moto innych parametrów opon niż przewiduje producent jest niezgodna z homologacją jaką uzyskał moto w europie i pewnie mogło by być potraktowane jako pojazd nie sprawny technicznie ze wszystkimi konsekwencjami
intruder vs 800 , R 1100rt
chętnie pomogę w pracach nad / lakier mechanika /
kontakt 503685105
ODPOWIEDZ